Pierwszy dzień

Bawiąc się z wyników

Pobudka "pierwszego dnia w przedszkolu"

Skompletuj wraz z dzieckiem wyprawkę dla przedszkolaka. Tego dnia zarezerwuj sobie więcej czasu

na mycie, ubieranie, śniadanie i inne poranne czynności. Nastaw budzik wcześniej niż zwykle, by ten dzień zaczął się bez pośpiechu i zdenerwowania. Wychodząc z domu, warto zabrać ukochaną przytulankę twojej pociechy. Dzięki niej dziecko będzie czuło się raźniej w obcym miejscu.

W drodze do przedszkola po raz pierwszy

Prowadząc dziecko do przedszkola po raz pierwszy, warto je wspierać i dodawać pewności siebie. Powiedz, jak jesteś dumna ze swojego przedszkolaczka, uprzedź, kiedy go odbierzesz, zapowiedz, jak minie dalsza część dnia. Warto też dodać: „Na pewno sobie poradzisz, nawet jeśli na początku będzie trochę smutno” – takie zdanie przygotuje dziecko na to, że nieprzyjemne uczucia, które zapewne przez pierwsze dni będą się pojawiać zwłaszcza podczas rozstania, są czymś naturalnym i przemijającym.

Przed pierwszym przedszkolnym rozstaniem

Jeszcze raz zapewnij dziecko, że po nie przyjdziesz i wytłumacz, kiedy. Nie mów jednak: „Przyjdę o drugiej”, bo to dla dziecka nic nie znaczy, lepiej powiedz: „Przyjdę po obiadku” i koniecznie dotrzymaj słowa. Żegnając się z dzieckiem, musisz być przekonana, że nie stanie mu się żadna krzywda, nie możesz być roztrzęsiona i ukradkiem wycierać łez. To bardzo ważne, bo niepokój dorosłego udziela się dziecku i budzi

w nim lęk, co naprawdę czeka go w obcym miejscu.

Odbieranie dziecka pierwszego dnia

Na początku nie zostawiaj dziecka na cały dzień. Małe dzieci, trzylatki i czterolatki, przez pierwsze dni nie powinny przebywać w przedszkolu dłużej niż przez 3-4 godziny. W następnych dniach można ten pobyt stopniowo wydłużać. Starsze dzieci mogą od razu zostać dłużej, ale jednak na początku lepiej odebrać je trochę wcześniej.

Pierwszy powrót z przedszkola

W drodze do domu po pierwszym dniu w przedszkolu nie zadręczaj dziecka pytaniami: „No i jak było?”, „Czy byłeś grzeczny”. Podaruj też sobie: „Co było na obiadek?”. Jeśli dziecko nie ma ochoty opowiadać, daj mu odpocząć. Gdy jednak chce mówić, wysłuchaj je uważnie. Być może maluch będzie się żalił, że tęsknił – nie zaprzeczaj tym odczuciom, ale też nie roztkliwiaj się nad nimi. Na początku ma prawo być mu trudno.

Rodzinne popołudnie po pierwszym dniu

Niech ten pierwszy dzień w przedszkolu będzie dniem szczególnym aż do samego wieczora – może urządzicie rodzinne święto, pójdziecie razem na lody, wybierzecie się do kina, zagracie w planszówkę? Warto pochwalić przedszkolaka by dziecko mogło słyszeć, jacy jesteście z niego dumni.

Pierwszy dzień przedszkola jest ważnym wydarzeniem dla całej rodziny.

Warto się do niego odpowiednio przygotować.

Służymy radą, pomocą i pełnym wparciem dla rodziców,

a dzieci otaczamy wyjątkową opieką i troską.

logo_jagodowe.png